kalite & güvenlik

HASAT KALİTESİ ve GÜVENİRLİĞİ

Kalitede Hasat Güvencesi: Daima en sağlıklı ürünü yetiştirmek, en iyi kalitede ve hijyenik şartlarda işleyerek tüketiciye sunmak. Tüketici ve müşteri memnuniyeti için sınırlarımızı zorluyoruz…

Hasat kalitesinin sırrı Özler Ziraat’ın 4 nesil üretim ve 35 yıl paketleme ve ihracat tecrübesinin altında yatar. Özler Ziraat, üretim yaptığı İTU ve GLOBALGAP sertifikalı 6000 dönüm alanda tecrübe, teknoloji ve verimliliği harmanlayarak Çukurova’nın en güvenli ve kaliteli ürünlerini yetiştirir. Hasat’ın diğer markalardan farklı olmasının başlıca sebebi ürünlerinin büyük bir kısmının Özler Ziraat tarafından üretilmesidir.

Hasat kalitesi üretimde başlar. Usta kesim ekiplerinin en ideal hava ve arazi şartlarını takip ederek yürüttüğü kesimler, müşterilerimizin alıştığı kalitenin temelini oluşturur.
Bahçede ilk seçme Hasat farkını yaratan bir diğer önemli unsurdur. Kesilen meyvelerin paketlemeye girmeden önce ilk seçimleri toplandıkları bahçelerde yapılır. Paketlemede tecrübeli kalite kontrol ve kutulama ekipleri sadece en iyi kalite meyvelerin ambalaja girmesini sağlar.
Müşteri memnuniyetini en üst düzeyde tutmayı amaçlayan Özler Ziraat, Hasat ürünlerinin sevkiyatlarında en çabuk, güvenli ve ekonomik araçları kullanırken limanlardaki yüklemeleri de kendi personelinin takibiyle gerçekleştirir.

Gıda Güvenliği ve Kalite Yönetim Sistemi

Gıda üreten ve paketleyen bir şirket olarak tüketicilerimize dünya standartlarında kaliteli ve güvenli bir ürün ulaştırmamız gerektiği bilincini ve sorumluluğunu taşımaktayız. Şirket olarak amacımız, çalışmamızın her aşamasında gıda güvenliği ve kaliteden hiçbir taviz vermemek için gereken önlemleri almak; personelimiz ve alt yapımızı sürekli olarak teknik, bilimsel ve eğitimsel açılardan geliştirerek ürünlerimizin kalite ve güvenliğini en yüksek seviyeye çıkarmak ve sürdürmektir. Özler Ziraat’ın sahibi olduğu 6000 dönüm arazide ürettiği ve tesislerinde paketlediği narenciye, nar ve incir ürünlerinin tamamı:

*GlobalGAP ve ITU standartlarına uygun olarak yetiştirilir.

GGAP ve İTU, ürünlerin bahçeden sofraya gelene kadar geçirdiği iş sürecinin insan sağlığına zararsız, çevreye ve doğal kaynaklara minimum düzeyde zarar verecek şekilde yapılması; bütün üretim süreciyle ilgili tehlike ve risk analizleri yapılarak gereken önlemlerin alınması; Avrupa ülkeleri ve Türkiye’de izni olmayan, ağaçtaki meyvelere ve çevreye tehlikeli, insan sağlığına sakıncalı, sağlığa zararlı limitlerin üzerinde dozajlarda kimyasalların atılmaması; gereken kalıntı analizleri yapılmadan meyvelerin ağaçtan kesilmesine izin verilmemesi; tüm bu sürecin kayıt altında tutulması vb. kriterleri şart koşar.

*ISO 22000:2005 kalite ve güvenlik sistemi şartlarına uygun olarak depolanır, paketlenir ve dağıtımı yapılır.
Bu standart ürünlerin depolandığı ve işlendiği tesislerin; ürünün işleme ve paketleme sürecinin; hasat sonrası kullanılan malzeme, ambalaj ve kimyasal maddelerin insan sağlığı için güvenilir ve hijyenik olması vb. kriterleri şart koşar.

» İTU | » GGAP | » İTU/GGAP Nedir? | » ISO

İş Güvenliği ve Sosyal Sorumuluk

Özler Ziraat olarak müşteri ve tüketicilerimizin sağlığı ve memnuniyeti için gösterdiğimiz yaklaşımın çalışanlarımız için de geçerli olması gerektiğine inanıyoruz. Özler Ziraat, sağladığı çalışma koşullarını kalıcı ve sürekli olarak iyileştirme hedefiyle yaptığı çalışmaların bağımsız kuruluşlarca denetlenmesi, bu konuda performansın ölçülmesi ve sonuçların müşteriler tarafından izlenebilmesi amacıyla SMETA/Sedex Etik Ticaret Grubu’na üye olmuştur.